Tervetuloa Kapustarinnan syyskokoukseen!

Tervetuloa Kirjoittajayhdistys Kapustarinta ry:n sääntömääräiseen syyskokoukseen torstaina 18.11.2021 kello 17.30. Syyskokouksessa valitaan yhdistykselle vuoden 2022 hallitus, puheenjohtaja sekä tilintarkastaja. Lisäksi vahvistetaan yhdistyksen toimintasuunnitelma sekä talousarvio vuodelle 2022. Kokous järjestetään etäyhteyksin zoomissa, ja kokoukseen pääsee liittymään tästä linkistä.

Yhdistyksen kokoukseen ovat tervetulleita kaikki yhdistyksen jäsenet sekä muut kirjoittajayhdistyksen toiminnasta ja hallituksessa toimimisesta kiinnostuneet.

Kapustarinta on pieni turkulainen kirjoittajayhdistys, joka julkaisee kotimaisen kirjallisuuden ja luovan kirjoittamisen lehti Lumoojaa, järjestää Nuorten Open Mic -toimintaa sekä muita tapahtumia, kuten Lumooja-lehden yhteydessä järjestettäviä Lumooja-klubeja. Lisäksi Kapustarinnassa järjestetään ajoittain muun muassa kirjoittajapiirejä ja lukupiirejä.

Yhdistyksen hallituksessa voi tutustua turkulaisen kirjallisuuskentän toimintaan ja vaikuttaa siihen itse. Vuonna 2022 hallitus ideoi myös uutta toimintaa turkulaiselle kirjallisuuskentälle ja kaikenlaiset tuoreet ajatukset ovat tervetulleita. Yhdistykselle tärkeää on nuorten kirjoittajatoiminnan kehittäminen Turussa sekä kirjallisuuskentän moniäänisyyden edistäminen.

Syyskokouksen esityslista

1. Avataan kokous
2. Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjan tarkastajaa ja tarvittaessa kaksi ääntenlaskijaa
3. Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
4. Hyväksytään kokouksen työjärjestys
5. Esitetään ja vahvistetaan toimintasuunnitelma vuodelle 2022
6. Esitetään ja vahvistetaan talousarvio vuodelle 2022
7. Valitaan hallituksen puheenjohtaja ja muut jäsenet vuodelle 2022
8. Valitaan yksi tai kaksi tilintarkastajaa ja heille varatilintarkastajat vuodelle 2022
9. Muut esille tulevat asiat
10. Kokouksen päättäminen

More Like This


Kategoriat


Tiedotteet

Avainsanat


Add a Comment

Your email address will not be published.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kategoriat