Tervetuloa Kapustarinnan syyskokoukseen!

Tervetuloa Kirjoittajayhdistys Kapustarinta ry:n sääntömääräiseen syyskokoukseen keskiviikkona 16.11.2022 kello 18.00 alkaen. Syyskokouksessa valitaan yhdistykselle vuoden 2023 hallitus, puheenjohtaja sekä tilintarkastajat. Lisäksi vahvistetaan yhdistyksen toimintasuunnitelma sekä talousarvio vuodelle 2022. Kokous järjestetään etäyhteyksin Google Meet -palvelussa. Saat henkilökohtaisen kutsun kokoukseen ilmoittautumalla etukäteen sähköpostitse osoitteeseen kapustarinta@lumooja.fi.

Yhdistyksen kokoukseen ovat tervetulleita kaikki yhdistyksen jäsenet sekä muut kirjoittajayhdistyksen toiminnasta ja hallituksessa toimimisesta kiinnostuneet.

Kapustarinta on pieni turkulainen kirjoittajayhdistys, joka julkaisee kotimaisen kirjallisuuden ja luovan kirjoittamisen lehti Lumoojaa, järjestää erilaista harrastustoimintaa ja tapahtumia, kuten Lumooja-klubeja. Lisäksi Kapustarinta järjestää ajoittain erilaisia työpajoja, kursseja sekä kirjoitus- ja lukupiirejä.

Yhdistyksen hallituksessa voi tutustua turkulaisen kirjallisuuskentän toimintaan ja vaikuttaa siihen itse. Vuonna 2023 hallitus ideoi myös uutta toimintaa turkulaiselle kirjallisuuskentälle ja kaikenlaiset tuoreet ajatukset ovat tervetulleita. Yhdistykselle tärkeää on nuorten kirjoittajatoiminnan kehittäminen Turussa sekä kirjallisuuskentän moniäänisyyden edistäminen.

Syyskokouksen esityslista

1. Kokouksen avaaminen
2. Kokouksen järjestäytyminen
3. Laillisuuden ja päätösvaltaisuuden toteaminen
4. Esityslistan hyväksyminen
5. Toimintasuunnitelman vahvistus vuodelle 2023
6. Talousarvion vahvistus vuodelle 2023
7. Hallituksen puheenjohtajan ja muiden jäsenten valinta vuodelle 2023
8. Tilintarkastajan ja varatilintarkastajien valinta vuodelle 2023
9. Muut esille tulevat asiat
10. Kokouksen päättäminen

More Like This


Kategoriat


Tiedotteet

Avainsanat


Add a Comment

Your email address will not be published.Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kategoriat